مفاهیم آموزشی

پروژه

دیکشنری کمبریج (+) در تعریف واژگانی و زبانی این کلمه چنین نوشته‌است: عملی برنامه‌ریزی شده برای دسترسی به هدف یا اهدافی مشخص در مدت زمانی مشخص.

انجمن مدیریت پروژۀ بریتانیا (+) پروژه را به این صورت تعریف می‌کند:

پروژه نوعی عمل و کار دقیقا مشخص است که برای رسیدن به اهدافی مشخص و برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود. این اهداف می‌توانند مالی، علمی، کاری و … باشند.

در تعریف پروژه معیار آغاز و انجام یک عمل در مدت زمانی مشخص برای به دست آوردن نتایجی ملموس است.

کتاب مشهور PMBOK (+) و (+) پروژه را بیشتر از جنبۀ زمان‌دار بودن و نتایج ملموس و یگانه و دقیق تشریح می‌کند: پروژه عمل و کاری موقتی است که در زمان مشخص آغاز و انجامی دارد و باید به نتایج و دستاوردهای منحصر به فردی هم منجر شود.

در این تعریف هر پروژه با یک معیار خاص تعریف شده‌است و از این رو به فعالیت‌های روزمره و روتین لفظ پروژه اطلاق نمی‌شود.

این تعریف هم همانند تعریف پیشین ناظر بر «زمان‌محور» بودن تعریف پروژه است. به این معنا که پروژه ممکن است به پایان برسد ولی به نتایج خاصی هم منجر نشود.

در نهایت پروژه فعالیتی است که دستاورد خاص و متمایزی داشته‌باشد.

و در نهایت پروژه باید بسیار دقیق و با جزئیات فراوان تعریف شده‌باشد. گنجانیدن جزئیات فراوان در پروژه باعث می‌شو بتوان پیشرفت پروژه در هر مرحله را دقیقا با پارامترهای خاصی اندازه‌گیری کرد و سنجید. این پارامترها در اصطلاح Key Performance Indicator یا KPI نامیده می‌شوند.

تعریف جزئیات فراوان خود به تکامل تعریف هدف پروژه در طول پیشرفت آن می‌انجامد. ممکن است هدفی که پروژه در ابتدا بر مبنای آن بنا شده‌است، کم‌کم و در طول زمان کم‌رنگ شود و اهداف دیگری جای آن را بگیرد.

در نیک‌استارتر به چه چیزی پروژه می‌گوییم؟

در نیک‌استارتر

  • پروژه‌ها «زمان محور» تعریف می‌شوند. هر پروژه‌ای که روی نیک‌استارتر می‌آید باید در زمان مشخصی «جذب سرمایه» و «شتابدهی» شود.
  • پروژه‌ها «هدف محور» تعریف می‌شوند. هر پروژه‌ای که روی نیک‌استارتر می‌آید باید با هدف «جذب سرمایۀ اولیه» و «آمادگی برای ورود به بازار» و «جذب سرمایۀ وسیع» و «تولید انبوه محصول اولیه» شتاب‌دهی شود.
  • پروژه‌ها «دستاورد محور» پذیرفته می‌شوند. هر پروژه‌ای محصول و دستاوردی منحصر به فرد روی نیک‌استارتر می‌آورد. محصولی که چنان منحصر به فرد است که پتانسیل جا به جایی قواعد بازی در بازار را با خودش به دنبال دارد.
  • پروژه‌ها با «KPI» تعریف می‌شوند. پروژه در پایان مدت زمان شتاب‌دهی باید اهداف مشخص با جزئیات دقیقی را طبق شاخص‌های کلیدی ابتدایی به دست بیاورد. این شاخص‌ها بسته به نوع و محصول پروژه در مراحل مختلف و متعددی قابل تعریف هستند.
  • نیک‌استارتر همواره پذیرای پروژه‌های شماست.

 

منابع برای مطالعۀ بیشتر:

 

• کتاب PMBOK از انستیتوی مدیریت پروژه

• Practical Project Control Manager Handbook – Jeremy Averous

• Project Management, Planning and Control: Managing Engineering, Construction and Manufacturing Projects to PMI, APM and BSI Standards – Albert Lester

• Project Management for Small Projects – Sandra Rowe

• کتاب مدیریت پروژه به زبان آدمیزاد – نشر هیرمند

• انجمن مدیریت پروژۀ ایران – سایت رسمی

نمونۀ اولیه یا MVP

محصولی است که حداقل‌های رضایت‌بخش برای جلب مشتری را دارد. MVP محصول نهایی نیست، بلکه مدل و نمونۀ اولیه‌ای است که قرار است در آینده به محصول اصلی توسعه داده‌شود. (+)

دلیل اصلی ساختن MVP در کاهش هزینه‌ها و تست کاربری محصول دانسته شده‌است. پیش از آن‌که محصولی به فاز تولید صنعتی برسد، باید نقاط ضعف و قوتش مشخص شده‌باشد.

واژۀ MVP نخستین بار و به سال 2001 توسط Frank Robinson اختراع و بعدها توسط Steve Blank و به خصوص Eric Ries (نویسنده کتاب‌های سری ناب) مورد استفادۀ گسترده قرار گرفت.

مهم‌ترین هدف از ساختن MVP «یادگیری» و «دریافت بازخورد از مشتریان» عنوان شده‌است.

بالاترین میزان یادگیری با کم‌ترین هزینه و تلاش مهم‌ترین جمله در تعریف MVP است. (+)

از سوی دیگر MVP محصولی است که استخوان‌بندی اولیۀ محصول اصلی را در خود داشته‌باشد. (+)

 

 

چرا در نیک‌استارتر وجود MVP برای آغاز کمپین ضروری است؟

ما قرار است برای شما «سرمایۀ اولیه» جمع کنیم. سرمایۀ اولیه‌ای که هدف اصلی آن ساختن بستری برای تست محصول از منظر فنی، بازاریابی و فروش باشد.

پس از تست اولیۀ محصول، ما پروژه‌ها را به سوی جذب سرمایۀ اصلی و تولید انبوه محصول راهنمایی و رهبری می‌کنیم.

داشتن MVP قبل از ورود به کمپین باعث می‌شود دقیقا بدانیم با چه بازاری سر و کار داریم، چه روش و استراتژی‌هایی می‌توانیم برای توسعۀ محصول برگزینیم و چگونه بر مسائلی که در راه توسعۀ محصول وجود دارند غلبه کنیم.

منابع برای مطالعۀ بیشتر:

https://steelkiwi.com/blog/what-mvp-and-why-it-necessary/

https://en.wikipedia.org/wiki/Incremental_funding_methodology

http://theleanstartup.com/the-lean-series

https://www.bmj.com/content/355/bmj.i5239

http://shop.oreilly.com/product/9780596001087.do

پروژه‌های B2C

منظورمان از پروژه‌های B2C چیست؟

تبادلات مالی و تجاری انواع مختلفی دارند. بسته به ارتباط بین طرفین تبادل تجاری، این انواع تعریف می‌شوند.

نوع Business to Business به اختصار B2B زمانی است که دو طرف یک معامله و تبادل تجاری، دو کسب‌وکار مختلف باشند.

نوع Business to Customer به اختصار B2C زمانی است که تبادل تجاری به صورت عرضۀ کالا یا خدمت از سوی کسب‌وکار به مشتری و مصرف‌کننده باشد.

نوع Customer to Customer به اختصار C2C زمانی است که تبادل تجاری بین دو مصرف‌کننده صورت بگیرد. همانند فروش لوازم دست‌دوم منزل در سایت‌ها و پلتفرم‌های مربوطه.

نوع Business to Government یا به اختصار B2G زمانی است که تبادل تجاری بین یک کسب‌وکار با حاکمیت صورت بگیرد. عمدتا چنین پروژه‌هایی بسیار بزرگ‌مقیاس هستند مانند پروژه‌های پیمانکاری نفت و گاز یا پروژه‌های نظامی

چرا نیک‌استارتر صرفا پروژه‌های B2C را می‌پذیرد؟

اساس و ذات کمپین‌های «کراودفاندینگ» یا تأمین سرمایه جمعی بر «حمایت مصرف‌کننده از تولید کالا توسط کسب‌وکارهای نوپا» است.

نیک‌استارتر به عنوان یک پلتفرم دو سویه بستری برای شناسایی، جذب و تأمین مالی سرمایۀ پروژه‌هایی است که قابلیت آمدن روی این بستر را دارند.

چون پروژه باید پس از راه‌اندازی توسط مصرف‌کنندگان حمایت شود، بنابراین نیک‌استارتر قبل از ارسال پروژه برای دریافت کمک‌های مردمی، باید از اختصاص محصول نهایی پروژه برای مصرف‌کننده اطمینان حاصل نماید.

به این معنا، تا زمانی که پروژه‌ای نتوانسته‌است محصولی با حالت B2C تعریف کند، قابلیت حضور در نیک‌استارتر را ندارد.

Reward و تعریف آن در پروژه‌های نیک‌استارتر

ریوارد یا جایزه وجه تمایز کمپین‌های کراودفاندینگ روی نیک‌استارتر است.

به این معنا که به پاس حمایت مردمی از محصولی که هنوز به مرحلۀ تولید انبوه نرسیده‌است، جایزه و ارمغان ویژه‌ای برای آن دسته از افراد توسط تیمی که در حال جمع‌آوری حمایت است در نظر گرفته می‌شود.

این جایزه می‌تواند محصولی با ویژگی‌های خاص باشد که به صورت اختصاصی برای آن دسته از مشتریان در قبال مبلغی ویژه ارسال شود یا می‌تواند میزان قابل توجهی تخفیف در محصول اصلی یا هدایایی خاص نظیر «یادگاری» باشد.

عموما و تا به اینجا به این شکل بوده‌است که محصول تولیدی نهایی به صورت پیش‌خرید به حامیان تحویل داده شده‌است. این محصول با قیمتی زیر قیمت بازار و همواره به صورت ویژه بوده‌است.